Read Paris Öyküleri by Mavis Gallant Free Online


Ebook Paris Öyküleri by Mavis Gallant read! Book Title: Paris Öyküleri
The author of the book: Mavis Gallant
ISBN 13: No data
Language: English
Edition: Yüz Kitap
Date of issue: June 1st 2016
ISBN: No data
Format files: PDF
The size of the: 924 KB
City - Country: No data
Loaded: 1154 times
Reader ratings: 3.9

Read full description of the books:New York Times’a göre "İngiliz dilindeki en iyi öykü yazarlarından" biri olan Mavis Gallant’ın öyküleri ilk kez Türkçeye çevriliyor.

Zıddıyla kısa bir karşılaşmadan sızı gibi bir değişimle çıkan havai bir Kanadalı, savaştan döndüğünde evde bir üvey baba bulan genç bir Alman, hayatı ağırlık yapmadan yaşayan bir aktör, ölümü beklemek için ailesiyle Fransa’ya yerleşen bir İngiliz, kendine verdiği önemin içinde kaybolmuş bir yazar ve hepsi muğlak bir huzursuzluk taşıyan insanlar… Bir Mavis Gallant öyküsü söylenemeyeni, görülemeyeni, duyulamayanı kendine has ironisi ve duygusallıktan uzak merhametiyle anlatır. Bunu o kadar berrak bir içgörüyle yapar ki öykülerindeki dünyaları büyüteçle görür gibi oluruz.“Gallant’ın öyküleri, akıl erdirilmez insanlık hallerimiz üzerine cevabı olmayan kaçınılmaz soruları amansızca sorar. Bir öyküsünü bitirdiğimizde kendimize dair daha derin bir bilgiye sahibizdir artık.”

Alberto Manguel

“Mavis Gallant karakterlerini hayran olunacak bir sadelik ve incelikli detaylarla betimliyor. İnanılmaz derecede iyi bir yazar.”

Margaret Atwood


Download Paris Öyküleri PDF Paris Öyküleri PDF
Download Paris Öyküleri ERUB Paris Öyküleri PDF
Download Paris Öyküleri DOC Paris Öyküleri PDF
Download Paris Öyküleri TXT Paris Öyküleri PDFRead information about the author

Ebook Paris Öyküleri read Online! Canadian journalist and fiction writer. In her twenties, Gallant worked as a reporter for the Montreal Standard. She left journalism in 1950 to pursue fiction writing. To that end, always needing autonomy and privacy, she moved to France.

In 1981, Gallant was honoured by her native country and made an Officer of the Order of Canada for her contribution to literature. That same year she also received the Governor General's Award for literature for her collection of stories, Home Truths. In 1983-84, she returned to Canada as the University of Toronto's writer-in-residence. In 1991 Queen’s University awarded her an honorary LL.D. In 1993 she was promoted to Companion of the Order of Canada.

In 1989, Gallant was made a Foreign Honorary Member of the American Academy of Arts and Letters. In 2000, she won the Matt Cohen Prize, and in 2002 the Rea Award for the Short Story. The O. Henry Prize Stories of 2003 was dedicated to her. In 2004, Gallant was awarded a Lannan Literary Fellowship.

With Alice Munro, Gallant was one of a few Canadian authors whose works regularly appeared in The New Yorker. Many of Gallant’s stories had debuted in the magazine before subsequently being published in a collection.

Although she maintained her Canadian citizenship, Gallant continued to live in Paris, France since the 1950s.

On November 8, 2006, Mavis Gallant received the Prix Athanase-David from the government of her native province of Quebec. She was the first author writing in English to receive this award in its 38 years of existence.


Reviews of the Paris Öyküleri


DYLAN

Contradictory. On the one hand, it pulls in and on the other ...

HANNAH

Why is she out! It must be endless!

ARCHIE

The phone number must be written to protect against robots

BELLA

I really hated the book.
Add a comment
Download EBOOK Paris Öyküleri by Mavis Gallant Online free

PDF: paris-ykleri.pdf Paris Öyküleri PDF
ERUB: paris-ykleri.epub Paris Öyküleri ERUB
DOC: paris-ykleri.doc Paris Öyküleri DOC
TXT: paris-ykleri.txt Paris Öyküleri TXT